Самсунг ќе произведува телевизори кои ќе ги ...

За да промениме канал или да го намалиме или зголемиме звукот на нашиот ...

Ова е најсмртоносното место на земјата: ...

Кон средината на 80-тите години, група американски археолози на сателитски ...

Четвртата сопруга на Ел Чапо и ќерка на еден од ...

Ема Коронел Аиспуро на само 18 години стана сопруга на Ел Чапо. Озлогласениот ...

Градот ќе им наплаќа такса на кафулињата ако ги ...

Нова обврска за скопските кафеанџии. Градот Скопје одлучи да не им ги урива ...

Ова е "Жената Змеј", поранешна шефица на бандата ...

Оливера Цирковиќ, поранешната шефица на озлогласената банда Пинк Пантер и ...

Калифорнискиот град повеќе го нема! Сè е изгорено ...

Бројот на жртви во најпогубниот пожар во историјата на Калифорнија пораснал на ...

Казни од 300 до 1000 евра доколку возите со ...

Граѓаните сами ќе ги плаќаат налепниците во црвена, жолта и зелена боја која ги ...

Од денеска драстично пониски цени на горивата

Од ноќеска на полноќ цената на бензините се намали 4 и 4,5 денари, а на дизелот ...

Како живеат албанските мафијаши! Пари, злато, ...

Припадниците на албанските нарко-банди, кои ја преплавиле Британија со кокаин, ...

Еве како принцезата Дајана му се одмазди на Чарлс ...

Кога во 1992 година принцот Чарлс и принцезата Дајана одлучиле да се разделат, ...

Колку платила првата дама за апартман во кој и не ...

Првата дама на САД, Меланија Трамп, повторно се нашла на мета на критичарите, ...

Ова е најбезбедната држава на светот - Овде никој ...

Со само 37 илјади жители на површина од 160 квадратни метри, Лихтенштајн спаѓа ...

Милионерка спремна е да плати огромна сума на ...

Најмладата британска лото милионерка Џејн Парк е спремна да му плати 60 илјади ...

Историско ракување: Потомците на Фердинанд и ...

Додека светските лидери се собрале во Париз на одбележувањето на стогодишнината ...

ВЕСТИ

 • МАКЕДОНИЈА
 • ЕКОНОМИЈА
 • БАЛКАН
 • СВЕТ
 • СКОПЈЕ
Ноември 13, 2018
Од ноќеска на полноќ цената на бензините се намали 4 и 4,5 денари, а на дизелот 3 денари, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена на бензинот „евросупер БС-95“ се намали 4,5 денари за литар, на 67 денари. „Евросупер БС-98“ поевтини 4 денари, на 69 денари за литар.  Дизелот од ноќеска на полноќ поевтини 3 денари, на 64,5 денари за литар.  Малопродажната цена на екстра-лесното масло за домаќинство се намали 3,5 денари за литар и новата цена изнесува 53 денари за литар.  Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намали 2,281 денара и новата цена изнесува 35,133 денари за килограм.
Октомври 25, 2018
Азиските берзи вчера го заклучиле тргувањето со мешани резултати, додека индексите на "Wall Street" претрпеле "цунами" по распродажбата на акциите поттикната од информациите дека кинескиот економски раст се намалува и дека увозните тарифи почнуваат да ја нагризуваат заработката на големите американски компании. Јапонскиот индекс "Nikei 225" пораснал за 0,4 проценти на 22.091,18 поени откако едно приватно истражување укажало на закрепнување на индустриското производство во октомври.  Шангајскиот композитен индекс, кој во вторникот бил заклучен во плус за 2,0 проценти, дополнително пораснал за 0,5 проценти на 2.608,14 поени. Од друга страна, хонгконшки "Hang Seng" паднал за ...
Октомври 19, 2018
Наскоро во Белград ќе почне да кружи автобус кој барем малку ќе им го олесни животот на сите луѓе што живеат на улица. Ќе го следи ли Скопје овој пример? „ДрумоДом“ наскоро почнува со работа (по една година подготовки). Ќе биде наменет за сите во Белград што се без дом. Станува збор за адаптиран автобус кој ќе ги посетува местата каде што престојуваат овие наши сограѓани и ќе им обезбеди бесплатно туширање, тоалет, потстрижување, перење на облеката и можност за разговор. Заедно ќе бараме трајни решенија. „ДрумоДом“ ќе биде наш проект, проект на сите луѓе што сакаат да ги поддржат овие наши сограѓани и сограѓанки – стои во објавата на фејсбук-страницата ...
Ноември 15, 2018
Бројот на жртви во најпогубниот пожар во историјата на Калифорнија пораснал на 56, додека 130 луѓе и натаму се водат како исчезнати во огнената стихија која веќе една недела беснее во таа сојузна американска држава. Властите соопштиле дека биле пронајдени осум тела, со што трагичниот биланс на настраданите пораснал на 56, а полицијата објавила ревидирана листа од 130 лица кои нивните најблиски ги пријавиле како исчезнати откако пламенот минатиот четврток го зафатил Парадајс, на околу 175 километри северно од Сан Франциско.  Трупите на Националната гарда се приклучиле во пребарувањето на урнатините во овој речиси целосно изгорен град на северот на Калифорнија, пренесува ...
Ноември 15, 2018
Нова обврска за скопските кафеанџии. Градот Скопје одлучи да не им ги урива терасите, туку да им ги наплати. Тие од идната зима ќе мора да плаќаат дополнителни 15 денари за квадратен метар јавна површина на која ќе ги постават застаклените тераси. На пример, за сто квадрати тераса, месечно трошокот ќе им биде 750 евра. Тоа ќе им биде давачка плус, покрај надоместокот за поставување урбана опрема кој го плаќаат и сега. Тој надомест, според Законот за комунални такси, се движи меѓу пет и 15 денари, во зависност од атрактивноста на локацијата. Одлуката денеска ја потврди и Советот на Скопје, а образложението е дека мора да се стави ред во поставувањето затворени тераси. Досега ...

АКТУЕЛНО

 • ТЕХНОЛОГИЈА
 • ЕНЕРГИЈА
 • ЖИВОТ
 • ДИЗАЈН
Ноември 16, 2018
За да промениме канал или да го намалиме или зголемиме звукот на нашиот телевизор, во иднина ќе треба само да помислиме на тоа. Корејскиот технолошки гигант Самсунг работи на развојот на нова генерација на телевизори кои би овозможиле нормално секојдневие за луѓето со физички ограничувања. Самсунг и Федералниот технолошки институт во Лозана се здружија во развојот на проектот “Ponthius” со цел да развијат технологија која би се нашла „меѓу“ човечкиот мозок и софтверот, односно која ќе овозможи функциите на телевизорите да ги управуваме со нашите мисли, а не со помош на далечински управувач. Научниците веќе со години работат на уреди кои ќе можат да се ...
Декември 28, 2017
Дали сте знаеле дека не сите исклучени електрични уреди всушност престануваат да црпат струја во моментот кога ќе го притиснете „црвеното копче“? Ќе се изненадите колку многу работи ви „крадат“ електрична енергија дури и кога се исклучени: Кога полначот е во струја, иако мобилниот не е приклучен Полначот собира електрична енергија дури и тогаш кога мобилниот не се полни. Модемите за дигитална телевизија Не е тајна дека модемите за дигитална телевизија црпат енергија дури и откако ќе ги исклучите. Телевизор Очигледно, телевизорот никогаш не е исклучен, туку е само на sleep mode. Компјутери и лаптопи Дури и кога се исклучени, компјутерите и ...
Ноември 15, 2018
Кон средината на 80-тите години, група американски археолози на сателитски снимки на мексиканскиот полуостров Јукатан забележале речиси совршен круг, со дијаметар од 200 километри. Кругот бил совршен исто како да бил прецизно нацртан со шестар. Мексико е веќе познат по големиот број лагуни кои се исполнети со вода и кои поради својот егзотичен изглед ги примамуваат туристите. Но, ова изгледало поразлично.  Станува збор за удар на астероид. Тој создал кратер длабок 30 километри, а тоа довело до тоа земјата околу него да се однесува како кога се фрла камче во бара. Во годините кои доаѓале, со катаклизмичкото влијание светот добил непрепознатлив изглед, а температурите биле толку ...
Април 12, 2018
Милионите коишто холивудските ѕвезди ги даваат за живот во огромните куќи со десетина, никогаш употребени соби, никогаш мокри бањи и никогаш извалкани кујни, не се ништо во споредба со новата куќа наменета само за милијардерите.   Холивудскиот бизнисмен Брус Маковски вели дека досега никој не правел куќа за милијардери, туку дека досега ги задоволувале потребите единствено само на милионерите, па тој на Бел Ер изградил здание коешто чини неверојатни 250 милиони долари. Маковски е инаку бизнисмен кој богатството го стекнал со продажба на дизајнерски чанти и луксузни имоти.А ако ја добие бараната цена, што и не е невозможно, се работи за куќа којашто ќе биде убедливо најскапо ...

СПОРТ

 • ФУДБАЛ
 • КОШАРКА
 • РАКОМЕТ
 • ОСТАНАТО
Ноември 05, 2018
Во Банкок, главниот град на Тајланд допатуваа фудбалери и стручен тим на фудбалскиот клуб Лестер Сити за да му оддадат последна почит на нивиниот сопственик, Вишај Шриваданапраба, кој загина во пад на хеликоптер. Во Банкок, главниот град на Тајланд допатуваа фудбалери и стручен тим на фудбалскиот клуб Лестер Сити за да му оддадат последна почит на нивиниот сопственик, Вишај Шриваданапраба, кој загина во пад на хеликоптер. Погребот започна вчера, а според информациите, сите погрени обичаи ќе траат се до 9 овој месец. Менаџерот Клод Пуел, капитенот Вес Морган, напаѓачот Џејми Варди, дефанзивецот Хари Мекгваер и голманот Каспер Шмајхел се во делегацијата која е во Банкок.  
Февруари 22, 2018
Прославениот македоснки кошаркар, а сегашен претседател на Македонската кошаркарска федерација, Петар Наумоски, ја отвори душата и призна дека одбил прилика да заигра со Мајкл Џордан. Во периодот кога играше најдобра кошарка во неговата кариера и кога европските екипи „се тепаа“ за потписот на Пеце, македонскиот кошаркар не сакал да биде само уште едно име во редот во НБА лигата, открил Намуоски во интервју за Баскетбол.мк. – Тоа беше 1996 година додека настапував за Ефес Пилсен и бев прогласен за најдобар играч во Европа според францускиот весник Л’Екип. Ивица Дукан, тогашен и сегашен скаут за Чикаго Булс за европските простори, мој пријател од ...
Јуни 28, 2018
Скубе доаѓа во Скопје како актуелен првак на Унгарија. Тој беше еден од клучните играчи на ПИК Сегед во освојувањето на шампионската титула на клубот во Унгарија запирајќи ја доминацијата на Вепрем.Иако е висок 176 см. го вбројуваат меѓу најдобрите плејмејкери во Словенија, споредувајќи го со најдобрите светски играчи на таа позиција. Со неговото потпишување Вардар ќе има брз напад и ќе добие играч што е особено опасен во играта „еден на еден" и знае како да ја пробие противничката одбрана. Вардар ќе биде втор клуб во неговата интернационална кариера. Претходно две сезони настапуваше за ПИК Сегед каде сега ја освои титулата, а претходно три сезони (2013-2016) беше дел од тимот на ...
Август 09, 2018
Евгениј Поп Ацев, вкупниот победник во Гран при серијата на ФИНА во 2015 година, нема да учествува на Европското првенство во Глазгов, бидејќи неговото учество не било пријавено од Пливачката федерација на Македонија (ПФМ). Братот на Евгениј, Дарко Поп Ацев, на „Фејсбук“ ги обвини претседателот на ПФМ, Александар Маленко и селекторот за маратонско пливање, Томи Стефановски, дека не го пријавиле за настап на ЕП иако тој уште во февруари ја исполнил нормата. На својот „Фејсбук“ профил се огласи и пливачот. „Чуствувам обврска да ја објаснам сегашната ситуација околу Европското Првенство во Глазгов. Во февруари ја исполнив нормата дадена од ПФМ за настап ...

МАЈКА И ДЕТЕ

Јули 18, 2018
0
Некои родители ги плаќаат децата за да им помогнат во средувањето на куќата, додека од друга страна се другите што се спротивставуваат на овој начин на воспитување. Во суштина, помаѓањето на ...
Мај 08, 2018
0
Децата имаат многу енергија, тие се неуморни и не им се допаѓа кога се принудени да одат во кревет. Но, иако неколку часа спиење може да биде безначајна загуба, на долг рок е многу штетно да им го ...
Февруари 15, 2018
0
Имам ќеркичка 4 години.Одиме во градинка уште од две години, верујате ми последнава година само два месеци сме биле присутни во градинката. Константно сме болни. На почетокот задолжително се ...
Ноември 21, 2017
0
Поголемиот број од прехранбените производи за деца содржат опасни хемикалии, предупредува новата студија на непрофитната организација “The Label Clean Project”. Во тестираните производи ...
Ноември 17, 2017
0
Со години наназад Хајди Хам на крајот од секој ден троши најмалку еден час на чистење и средување на собата во којашто претходно децата играле. Сценографијата практично секогаш била иста – ...
Ноември 16, 2017
0
Многумина од родителите не знаат дали да го слушаат советот од бабите и дедовците, од интернет или од сите други родители, па често прават грешки. Но, најдобар совет е оној од педијатрите. Што ...
Октомври 30, 2017
0
Многумина би сакале да веруваат дека владините организации и институции се основани со цел да ја заштитат нацијата и новите генерации. Меѓутоа, како што одминува времето, а на површина испливуваат ...
Октомври 10, 2017
0
Француските педијатри и психолози излегоа пред јавноста со алармантни податоци за поврзаноста меѓу определени нарушувања слични на аутизам со времето што децата го поминуваат пред екрани од разни ...
Септември 20, 2017
0
10 000 потписи се потребни за платениот одмор поради бременост наместо сегашните 9 да биде продолжен на 18 месеци. Со собирање на потписи од денеска до 7 октомври во сите градови во државата, ...

ЗДРАВЈЕ

Октомври 18, 2018
0
Чепкањето во носот со прстите, може да ви го загрози здравјето и да ви пренесе пневмонија, предупредуваат научниците. Бактеријата која предизвикува смртоносна инфекција, може да се пренесе ...
Октомври 18, 2018
0
На голем број етикети од производи, можеме да забележеме една чудна состојка, а тоа е токму кактусоватa вода. Малку е чудно да помислиме да користиме кактусова вода, но таа едноставно е преполна ...
Септември 14, 2018
0
Во текот на денот вашето тело напорно работи, па затоа преку ноќта му е потребен сон за да се регенерира. Доколку вие секое утро се будите уморни и нерасположени, оваа едноставна мешавина гарантира ...
Јули 17, 2018
0
Исхрана за квалитетна сперма: од шипка - до лук, ви ги откриваме намирниците што ја штитат машката плодност. Во просек, еден од шест парови има проблем со забременување. Во 20% од случаевите, ...
Јуни 26, 2018
0
Според податоците на Светската здравствена организација, депресијата сè повеќе погодува млади лица и тоа повеќе од 300 милиони луѓе на светот. Во најлоши случаеви депресијата може да доведе и ...
Јуни 19, 2018
0
Следните седум намирници набавете ги и консумирајте ги почесто, бидејќи со нивната консумација, ќе го спречите и намалите ризикот од бројни болести. Авокадо Маслото во внатрешноста на ...
Мај 17, 2018
0
Истражувачите од „Харвард“ откриле дека со усвојување на 5 здрави навики, возрасните луѓе можат да додадат уште 10 години на својот живот. Доколку ги практикуваат, жените можат да си ...
Мај 11, 2018
0
Доколку се прашувате што навистина алкохолот му прави на вашето тело, доволно е да ги погледнете фотографиите на фитнес блогерката Џели Девот. Американката Девот решила на својот Инстаграм ...
Мај 11, 2018
0
Австралијанката Адел Барбаро (35), мајка на две деца, успеала да ослабне речиси осум килограми за само четири недели така што се откажала од нездравата храна и вино пред спиење, а нејзиниот организам ...

ЗАБАВА

Еве како се посрамоти пред сите: Русинка во ...

Русинка се обидела да изведе егзибиција, но бидејќи тоа не често е успешно, ...

Протекле голите фотографии на сестрата на ...

Тренерот на Реал Мадрид, Сантијаго Солари е во центарот на вниманието на ...

Кога Енрике Инглесиас ќе ве послужи во ресторан ...

Згодниот и бескрајно шармантниот Енрике Инглесиас има фанови од цел свет. На ...

Пицерија нуди 500 евра на оние кои ќе успеат да ...

Популарна пицерија од Даблин на своите посетители им нуди можност да уживаат во ...

Руската секс бомба објавила провокативно видео на ...

Викторија Одинцова е руски модел кој постојано ги "запалува" социјалните мрежи. ...

Кога се мажи внука на чеченски тајкун пари летаат ...

Руската студентка, 22-годишната Ајна Џабраилова, внука на контроверзниот тајкун ...

Островот на блудот повторно шокира: Во новата ...

Објавено е новото промотивно видео кое прикажува што можат да очекуваат ...

Милиони прегледи на ден за новиот жежок спот на ...

Џенифер Лопез објави нов видео спот, а луѓето не можат да поверуваат колку ...

На граница со порнографија: Новото видео на ...

Линдзи Пелас, една од најпознатите манекенки но и една од најпосакуваните жени ...

Поп ѕвездата ги покажа долгите нозе и голиот ...

Украинската поп ѕвезда која оваа година беше прогласена за најубава жена, го ...

Пукано на вилата во која бил Канје Вест

Медиумите пренеле дека во вилата требало да биде и пејачката Ники Минаж. ...

Актерката прошетала во најскандалозни панталони: ...

Некои модели на панталони шокираат на прв поглед, а некои на втор. Добро, има и ...

Манекенката тврди дека спиела и била во врска со ...

Манекената во подем, 25 годишната Џастинa Монде, тврди дека три години била во ...

Објавила фотографија од запросувањето и станала ...

Штом ќе се верите, веднаш „мора“ тоа да го споделите на социјалните ...

Hide Main content block